O MNIE

Nazywam się Witek Muchowski. Od dziecka pasjonuję się ptakami, które obserwuję, których słucham, rozpoznaję, o których czytam i uczę się całe życie.

Każdą wolną chwilę spędzam na ptakach; wędruję po najciekawszych ostojach Mazowsza, podróżuję z lornetką i lunetą do innych krajów. Ponadto od blisko 20 lat zgłębiam pochodzenie nazw ptaków, ich etymologię, zmiany w nazewnictwie i ich kulturowe konotacje. Prowadzę bloga www.nazwyptakow.pl, piszę na ten temat artykuły do magazynów przyrodniczych. Opowiadam o ptakach po polsku, angielsku i rosyjsku.

Od 2005 roku łączę pasję podróżowania i obserwacji ptaków z pracą – w Klubie Podróży Horyzonty układam programy, organizuję i prowadzę wyprawy przyrodnicze po Polsce, Europie, do Nowej Zelandii, Kanady, Omanu, Gruzji.

Rozwijam się także w innych dziedzinach związanych z organizacją wyjazdów. Jestem zawodowym kierowcą; posiadam wszystkie możliwe do zdobycia w Polsce uprawnienia do prowadzenia pojazdów, dzięki czemu mogę zapewnić nie tylko sobie bezpieczny dojazd do różnych ciekawych i dalekich miejsc. Z wykształcenia jestem zaś fizykiem – ukończyłem metody matematyczne fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Prywatnie jestem mężem i tatą 3 wspaniałych chłopców. Najmłodszy Mikołaj postawił przede mną nowe wyzwania, którymi z żoną dzielimy się na rodzinnej stronie www.rodzinamikolajka.pl Moja żona zaś wspiera moją działalność jako fotograf: www.beatamuchowska.com

Ta strona o wymarzonym kiedyś przeze mnie adresie naptaki.pl to przestrzeń, w której mogę podzielić się z Wami moją pasją.
Ptaki to jest mój styl życia i nieustająca ciekawość świata, to stan umysłu i zmysłów. Jak każdy, kto interesuje się ptakami, obrałem w tej pasji swoją drogę. Nie jestem ornitologiem z wykształcenia, ale ptaki poznaję już znacznie dłużej niż jakąkolwiek inną dziedzinę. Kwintesencją zainteresowania ptakami jest dla mnie czas spędzany w terenie i kontakt z dziką przyrodą. Pasji oddaję się także nie opuszczając domu albo tuż za jego progiem, w moich ukochanych mazowieckich ostojach. Lubię dalekie podróże, ale i obserwacje przez okno. Celebruję czujność i uważność.

Zapraszam Was na wspólne wędrówki, warsztaty i wyprawy, a także do lektury moich tekstów o nazwach ptaków. Opowieści o tych ostatnich z pewnością nie zabraknie na każdym spotkaniu ze mną.